Czy złoto może uczulać?
Przez wiele lat panował pogląd, że złoto to całkowicie obojętny dla ludzkiego zdrowia kruszec. Nie traktowano go jako zagrożenie ani dla osób korzystających z wyrobów złotniczych, ani też samych górników pracujących przy jego wydobyciu. Złoto wykorzystywane jest od setek lat do produkcji biżuterii, przedmiotów dekoracyjnych, sztućców, element wykończeniowy, a nawet jako składnik kosmetyków. Przyszedł jednak moment, w którym poddano próbie tak cenione złoto i mity na temat jego obojętnego oddziaływania na człowieka. Na podstawie prowadzonych od blisko 10 lat badań naukowych, okazuje się, że złoto może być materiałem alergizującym.
Od kilku lat przy badaniach alergii kontaktowych wykorzystuje się także złoto, jako jeden ze składników testowych dla osób poddawanych badaniom na wyprysk alergiczny. Wyniki badań mogą być dla wielu osób mocno zaskakujące, ponieważ na stopień uczulania wpływa także liczba karatów. Zdarzały się przypadki, że osoby noszące złoto 9 karatowe nie przejawiały żadnych objawów chorobowych, jednak kontakt ze złotem co najmniej 18 karatowym wywołał już wyprysk skórny.
Przeprowadzone badania dotyczące złota i jego właściwości uczulających rzuciły także cień na zabiegi kosmetyczne. Wiele usług służących poprawie urody wykonywanych przy pomocy zastrzyków specjalnych mieszanek substancji aktywnych, które zawierały także złoto mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Z tego powodu ważne jest, aby zostały przeprowadzone testy alergiczne, zanim podejmie się decyzję o takim zabiegu