Uczulający chrom nie tylko w postaci metalu

Jest jednym z najbardziej uczulających pierwiastków, który zaliczany jest do najważniejszych alergenów kontaktowych. Profilaktyka w przypadku wystąpienia tego rodzaju alergii nie jest najprostsza, ponieważ chrom występuje w wielu przedmiotach codziennego użytku, a także na kontakt z nim narażone są osoby pracujące m.in. na budowach, w drukarniach, czy chociażby przy produkcji sztucznej biżuterii. Zgodnie z raportami lekarskimi, częściej na choroby alergiczne wywołane przez chrom zapadają mężczyźni, jednak zdarzają się także przypadki wśród kobiet.

            Do przedmiotów codziennego użytku, w których może pojawiać się chrom, należą m.in: Do niektórych z nich należą: zapałki, popiół papierosowy, gazety, które zostały świeżo drukowane, farby, niektóre znaczki pocztowe, kleje, atramenty, gumowe rękawice, a nawet mydło, garbowana skóra czy tworzywa sztuczne. Lista produktów jest niezwykle rozbudowana i niemal każdy przedmiot znajdujący się w codziennym otoczeniu, może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej.

            Wyprysk alergiczny wywołany na skutek kontaktu z chromem jest niezwykle trudny w leczeniu i zwykle ma bardzo ciężki przebieg. Leczenie może potrwać nawet kilka lat, w zależności od stopnia i rozległości powstałej zmiany. Z tego też powodu chorzy na alergie kontaktową powinni unikać przedmiotów zawierających chrom, a także unikać miejsc w których jego stężenie jest większe, np. na budowie w miejscu gdzie mieszany jest cement, czy też w remontowanym mieszkaniu, ponieważ to właśnie cement uznawany jest za szczególnie alergizujący.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *