W podróży uważaj na opryszczkę!

Opryszczka pojawia się nagle, z różnych przyczyn, niezwykle łatwo można nabawić się jej w trakcie podróży – a jak ją zwalczyć?

 

Wystąpienie opryszczki może być spowodowane osłabieniem organizmu w wyniku stresu, przemęczenia czy choroby. Przyczyną nieprzyjemnej zmiany wokół ust bywa również nadmierne przebywanie na słońcu lub niekorzystna pogoda – silny wiatr i duże wahania temperatur. O opryszczkę nie trudno zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy często podróżujemy, zmieniamy klimat i otoczenie. Przed każdym wyjazdem warto zatem przygotować sobie mały niezbędnik, w którym oprócz podstawowych lekarstw i najważniejszych środków, znajdzie się również dobry lek przeciw opryszczce. Nie zapominajmy także o właściwej higienie.

 

Jak się nie zarazić?

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, nawet tak podstawowych, jak regularne mycie rąk. W środkach transportu: pociągach, autobusach czy samolotach starajmy się nie przykładać dłoni do brudnych miejsc. A podczas wypoczynku na plaży nie dotykajmy przedmiotów niewiadomego pochodzenia. Opryszczką jednak najłatwiej jest się zarazić od drugiej osoby. Zatem, nawet jeśli podczas podróży nie mamy komfortowych warunków, pamiętajmy, aby nie pić z tej samej szklanki lub butelki, nie korzystać ze wspólnych naczyń oraz sztućców i nie używać tego samego ręcznika lub kosmetyków co osoba zarażona.

 

Skuteczna walka z opryszczką

Jeśli jednak poczujemy pierwsze objawy opryszczki, niezwykle ważna będzie jak najszybsza reakcja. W przypadku wystąpienia  mrowienia, kłucia i swędzenia w okolicach ust, należy natychmiast przeciwdziałać rozwojowi wirusa. Im szybciej zastosujemy środek blokujący jego dostęp do zdrowych komórek, tym większą mamy pewność, że nie dojdzie do pojawienia się bolesnych pęcherzyków. Najlepiej sięgnąć po preparat zawierający substancję czynną, hamującą proces łączenia się wirusów z błoną komórkową skóry. Takie działanie zapewnia np. krem Erazaban, który dzięki substancji Dokozanol stwarza wokół zdrowych komórek skóry ochronną barierę i nie dopuszcza do dalszego rozwoju wykwitu. A jeśli jednak zmiana się rozwinie, krem złagodzi jej objawy oraz znacznie skróci czas gojenia się nadżerki.

Reakcja na pojawienie się opryszczki powinna być natychmiastowa, dlatego zwłaszcza podczas podróży warto mieć przy sobie dobry preparat, który pomoże nam pozbyć się nieestetycznej opryszczki lub zmniejszyć związane z nią dolegliwości.

© Copyright Zdrowie 2024