Magiczna 35.

Dopiero co skończyłaś trzydzieści pięć lat? Uważaj, Twój organizm może już powolutku przygotowywać się do menopauzy, nie daj się zaskoczyć!

Spokojnie, ten wiek to jeszcze nie czas na menopauzę, ale ona może czaić się za rogiem. Warto wiedzieć, co dzieje się teraz z organizmem i co czeka nas w niedługiej przyszłości.

Przede wszystkim nasz organizm zmienia się, nie jesteśmy zdolne do takiej ekspresowej regeneracji jak jeszcze kilka lat temu. W premenopauzie  po prostu zaczynamy produkować już nieco mniej hormonów. U niektórych kobiet dziać się tak może nawet około 30. roku życia! Uwarunkowane jest to czynnikami genetycznymi oraz stylem życia.  Chociażby kobiety palące są narażone na wcześniejszą menopauzę, tak samo jak te, których tryb życia daleki jest od zdrowego. Również przebyte choroby (takie jak cukrzyca czy schorzenia tarczycy) oraz ogólne problemy z systemem hormonalnym  mogą mieć w tym niemały udział. Długotrwałe odchudzanie, uprawianie wyczynowo sportu, późna ciąża lub brak potomstwa również mogą mieć negatywny wpływ na przyspieszoną menopauzę..

Pamiętajmy, że nasz organizm nie pozostawi nas samych sobie, daje nam znaki, że coś jest nie tak. Miesiączka staje się bardziej nieregularna oraz obfita. Może się zdarzyć, że przez parę miesięcy w ogóle jej nie będzie!  W nocy możemy zacząć się intensywnie pocić czemu towarzyszyć mogą uderzenia gorąca. Jeśli będziemy tak się męczyły w nocy, następnego dnia będzie towarzyszyło nam uczucie zmęczenia. W tym okresie możemy zacząć przybierać na wadzę, co spowodowane jest spowolnieniem przemiany materii. Stajemy się nerwowe, a towarzyszą temu wahania nastrojów oraz problemy z koncentracją. Ponieważ nasza równowaga hormonalna zostaje zachwiana możemy odczuć wpływ męskich hormonów. Objawiać się to może np. pojawiającym się wąsikiem oraz łysieniem. Nasze kości są również słabsze i narażone na osteoporozę.

Trzydzieste piąte urodziny to może być już ostatni dzwonek dla ciąży, bo potem zajście w nią może być utrudnione, a nawet niebezpieczne. Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na późną ciążę, zwłaszcza po czterdziestce. Nie odstrasza je nawet większe ryzyko podczas ciąży i narodzin. Dlatego może warto się zastanowić czy chcemy jeszcze dziecka, bo potem, gdy przestaniemy już miesiączkować, będzie już za późno.

Ratunku!Pomocy! Co dalej? Nasz okres przedmenopauzalny wcale nie musi tak szybko nastać. Jest parę sposobów, aby go skutecznie opóźnić. Prostą metodą na to jest zdrowy tryb życia. Jeśli palisz papierosy, rzuć je natychmiast! Palenie powoduje znaczące przyśpieszenie, tego tak bardzo niechcianego przez nas stanu. Nie zapomnij o odpowiedniej diecie przeciw osteoporozie. Powinna ona być bogata w tłuszcze nienasycone, magnez oraz wapń. Dobrze robi również ruch na świeżym powietrzu, który pozwoli nam utrzymać dobrą kondycję i zapobiegnie przybieraniu na wadze.

Pamiętaj, aby udać się do ginekologa gdy tylko pojawią się pierwsze objawy menopauzy, która, co warto wiedzieć, nie jest przecież chorobą. Warto udać się do lekarza również z innego względu, po prostu objawy typowe dla menopauzy, wcale nie muszą być nią samą, mogą oznaczać chorobę i wtedy pomoc lekarza będzie nam niezbędna.
Skuteczną metodą na menopauzę jest Hormonalna Terapia Zastępcza, którą już w niewielkich dawkach można rozpocząć właśnie w okresie premenopauzalnym.  Nie wszystkie Panie mogą poddać się HTZ, jednak lekarz pomoże Wam wybrać  te leki, które działają równie skutecznie.

Menopauza to naturalny etap życia każdej kobiety, chociaż brzmi groźnie, nie należy jej się obawiać. Warto wiedzieć wcześniej co może, ale nie musi, nas czekać. Ważne, aby odpowiednio przygotować się do tego stanu, zwłaszcza psychicznie. Zdrowy tryb życia pozwoli nam dłużej cieszyć się młodością i opóźni menopauzę. Gdy tylko nastaną pierwsze oznaki menopauzy nie należy panikować, przecież to tylko nasz organizm się zmienia, a my jeśli odpowiednio do tego podejdziemy będziemy mogły cieszyć się z nowego życia. Przetrwać pomoże nam nasz lekarz, odpowiednia dieta oraz dobre nastawienie. Spokojnie! To tylko menopauza.

© Copyright Zdrowie 2024